Podaj maila i odbierz darmowy BON
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać darmowy BON na zakupy.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych.
Trening funkcjonalny – co to jest? Sprzęt przydatny w treningu funkcjonalnym
Trening funkcjonalny – co to jest? Sprzęt przydatny w treningu funkcjonalnym

Trening funkcjonalny – co to jest? Sprzęt przydatny w treningu funkcjonalnym

 

Trening funkcjonalny jest bardzo popularny wśród trenerów personalnych, którzy chętnie polecają go swoim klientom. Jest to metoda pozwalająca na stopniowy, ale skuteczny rozwój mięśni, wzmocnienie kondycji oraz wydolności organizmu.

 

Choć ćwiczenia w treningu funkcjonalnym możemy wykonywać na własnym ciężarze ciała, istnieją przyrządy, które warto mieć pod ręką, aby zwiększyć poziom lub efektywność treningu. Zobaczmy, czym jest trening funkcjonalny i jaki sprzęt przyda nam się do jego wykonywania.

 

Trening funkcjonalny – co to jest?

 

Głównym zadaniem treningu funkcjonalnego nie jest budowanie masy ciała, a rozwijanie sprawności fizycznej. Polega on na imitacji ruchów, składających się na te, które wykonujemy podczas podstawowych czynności w ciągu dnia. Jest to metoda treningowa szczególnie polecana osobom, które prowadzą siedzący tryb życia i chcą wprowadzić do niego nieco ruchu.


Zasady treningu funkcjonalnego

 

 

Efektywne ćwiczenia funkcjonalne polegają na powtarzaniu tego samego ruchu przez ok. 1 minutę. Następnie przechodzimy do kolejnego ćwiczenia bez przerwy na odpoczynek. Celem treningu jest intensywna praca określonych mięśni lub całego ciała.

 

Większość treningów funkcjonalnych wymaga od nas jedynie własnej masy ciała, a jednak warto mieć pod ręką sprzęt treningowy, dzięki któremu zwiększymy poziom intensywności treningu.

 

Sprzęt do treningu funkcjonalnego


Na własnym ciężarze ciała wykonywać możemy pompki, dipy, burpeesy, przysiady, wykroki oraz wiele innych ćwiczeń. Jednak dzięki niektórym przyrządom, nasz trening będzie ciekawszy z i każdym kolejnym będziemy mogli go urozmaicać.


Sztanga i hantle

 

Najpopularniejszy, najbardziej podstawowy sprzęt treningowy, pozwalający nam nie tylko na skuteczne zwiększenie masy mięśniowej, ale również na poprawę sprawności fizycznej. W treningu funkcjonalnym zazwyczaj wykorzystujemy niewielkie obciążenia, które wciąż pozwalają nam wykonywanie szybkich i dokładnych ruchów.

 

Dołączenie do podstawowych ćwiczeń sztangi lub hantli oraz obciążników, pozwoli nam zwiększyć poziom trudności, a zatem i intensywności treningu, zmuszając nasze ciało do większego wysiłku.

 

Ze sztangą lub hantlami w treningu funkcjonalnym wykonywać możemy:

- przysiady;

- wykroki;

- wyciskanie;

- martwy ciąg;

- ćwiczenia rotacyjne.

 

Taśmy treningowe TRX

 

Taśmy TRX pozwalają nam na urozmaicenie ćwiczeń z własną masą ciała, zwiększając jednocześnie ich poziom trudności. Pełnią dużą rolę we wzmacnianiu mięśni stabilizujących, istotnych w utrzymaniu prawidłowej postawy ciała oraz utrzymaniu koordynacji ruchowej.

 

TRX w treningu funkcjonalnym przydaje się do wykonywania:

- pompek;

- ćwiczeń na mięśnie core;

- wiosłowania;

- ćwiczeń na mięśnie brzucha;

- przysiadów.

 

Worek treningowy Sandbag

 

Worek treningowy również pełni funkcję dodatkowego obciążenia i z powodzeniem może być wykorzystany podczas treningu funkcjonalnego. Świetnie sprawdza się przy wykonywaniu wymachów, przysiadów, wykroków oraz ćwiczeń rotacyjnych.

 

Worki wymagają od naszego ciała większego napięcia, aby utrzymać równowagę podczas ćwiczenia, a tym samym poprawiają naszą koordynację ruchową.

 

Gumy treningowe

 

Z gumami treningowymi możemy wykonywać różnego rodzaju ćwiczenia rotacyjne, ćwiczenia na klatkę piersiową lub mięśnie brzucha. Zapewniają one dodatkowy opór, sprawiając, że wykonanie ćwiczenia staje się trudniejsze i wymaga od nas większej siły oraz wytrzymałości. Stanowią świetny sposób na zintensyfikowanie treningu.


Drążek treningowy

 

Drążek treningowy to sprzęt, który pozwala nam ćwiczyć na własnym ciężarze, wykorzystywany jest głównie do wzmacniania mięśni pleców, choć pomaga również wyćwiczyć brzuch oraz mięśnie rąk.

 

Kettlebell

 

Jeden z najbardziej uniwersalnych elementów sprzętu sportowego. Pozwala na wyćwiczenie mięśni całego ciała także podczas treningu funkcjonalnego. Zwiększa intensywność treningu, zmuszając organizm do większego zaangażowania.


Kettlebell w treningu funkcjonalnym wykorzystać można w:

- przysiadach;

- wykrokach;

- wymachach;

- wyciskaniu.


Świetnie sprawdza się w treningu cardio, sprzyjając przyspieszaniu metabolizmu poprzez wykonywanie kompleksów metabolicznych, redukując jednocześnie ryzyko redukcji mięśni, a wręcz przeciwnie, pomagając je wzmacniać.

 

Bosu

 

Bosu składa się z elastycznej powłoki oraz twardej postawy. Wygląda jak przecięta na pół piłka treningowa i stanowi świetne narzędzie do ćwiczenia równowagi. W treningu funkcjonalnym może pełnić istotną rolę w zakresie zwiększania poziomu trudności ćwiczeń takich jak: pompki, przysiady, wykroki.

 

Stając na bosu i starając się utrzymać prostą postawę, trenujemy koordynację ciała i usprawniamy równowagę.


Dlaczego warto wykorzystywać sprzęt sportowy w treningu funkcjonalnym?


Sprzęt treningowy w treningu funkcjonalnym pozwala nam nie tylko na urozmaicenie ćwiczeń, ale i na zwiększenie ich efektywności poprzez większe zaangażowanie całego ciała. Dzięki temu nie znudzimy się aktywnością fizyczną i zapewnimy sobie szybsze rezultaty, które będą widoczne na naszej sylwetce.

 

Do treningu funkcjonalnego wystarczy nam prosty sprzęt sportowy. Przedstawione powyżej produkty znajdziemy praktycznie na każdej siłowni, możemy także stworzyć sobie z nich domową siłownię. Są to przyrządy o niewielkich rozmiarach, z których bez problemu możemy korzystać w domowym zaciszu.

 

Zapoznaj się z naszą ofertą sprzętu wspierającego trening funkcjonalny:

-kettlebells

-drążki

-sandbagi

-taśmy TRX, gumy treningowe

-sztangi

-hantle

-piłka bosu

Blog kategorie
Blog chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl