Podaj maila i odbierz darmowy BON
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać darmowy BON na zakupy.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych.
Suplementy diety dla sportowców. Co warto stosować, trenując regularnie?
Suplementy diety dla sportowców. Co warto stosować, trenując regularnie?

Suplementy diety dla sportowców. Co warto stosować, trenując regularnie?

 

Każdy bywalec siłowni uczęszcza do klubu, licząc na pewne efekty. Skuteczne odchudzanie, przybranie masy mięśniowej, wyrzeźbienie sylwetki – to cele wielu sportowców, którzy systematycznie dają z siebie wszystko, stymulując organizm do wysiłku. Sam trening to jeszcze nie wszystko. Rezultaty możemy osiągnąć jedynie, dołączając do niego odpowiednią dietę, a dla prawidłowego odżywienia mięśni i stawów – suplementy dla sportowców. Jaka suplementacja dla sportowców jest najlepsza?

 

Odżywka białkowa

 

U osób ćwiczących wzrasta zapotrzebowania na proteiny, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu mięśni. Białko dostarczamy także w diecie, jednak często nasz organizm wchłania zbyt małą jego ilość. Odżywka białkowa to suplement, który ma za zadanie uzupełnić dietę w białko, a czasem i inne składniki odżywcze.

 

Jak wybrać dobrą odżywkę białkową?

 

Na rynku znajdziemy różne rodzaje białek serwatkowych. Osoby początkujące mogą mieć problem z doborem tej najlepszej, dlatego poniżej przedstawiamy rodzaje frakcji białek serwatkowych.


WPC

 

Białko serwatkowe, posiadające proteiny uzyskane z mleka w procesie filtracyjnym, oddzielającym białko od reszty produktu mlecznego. Jest to białko wysokiej jakości, które kosztuje stosunkowo niewiele, dlatego sportowcy sięgają po nie najchętniej.

 

WPC zawiera w sobie anaboliczną leucynę oraz aminokwasy EAA. Stanowi świetne uzupełnienie diety w proteiny, może być stosowane w każdym momencie dnia.

 

WPI

 

Skrót, odnoszący się do wyizolowanych białek serwatkowych. Charakteryzuje się mniejszą ilością tłuszczów oraz laktozy, która może powodować problemy trawienne u niektórych osób.

 

WPH

 

Frakcja białek poddawana hydrolizie, czyli wstępnemu nadtrawieniu. Proces ten sprawia, że łańcuchy białkowe ulegają pocięciu na mniejsze struktury, dzięki czemu szybciej się trawią. Białko to jest dosyć drogie, polecane głównie sportowcom zawodowym oraz osobom, mającym problemy z trawieniem i układem pokarmowym.

 

Białka roślinne

 

Odżywki białkowe białka roślinnego to produkty składające się głównie z białka otrzymywanego z ziaren soi, grochu, ryżu i pszenicy, przy czym najbardziej wartościowe są te z soi. Ostatnio coraz popularniejsze staje się również białko konopne, charakteryzujące się wysoką wartością odżywczą. Białka roślinne stanowią dobrą alternatywę dla wegan, którzy unikają białka zwierzęcego.

 

Białko wołowe i jajeczne

 

Odżywki białkowe wołowe i jajeczne są droższe niż standardowe serwatki z mleka, jednak stanowią dobrą opcję dla osób, które nie tolerują białek mlecznych, a chcą uzupełniać dietę w proteiny.

 

Kazeina

 

Jest to długowchłanialne białko, wytwarzane z mleka.

 

Zapoznaj się z naszą ofertą odżywek białkowych TUTAJ.

 

Kreatyna

 

Kreatyna uznawana jest za najskuteczniejszy legalny anabolik na rynku suplementów.  Jej działanie zostało udowodnione naukowo, a sportowcy bardzo chętnie sięgają po ten suplement w celu lepszego rozwoju mięśni i odpowiedniego ich odżywienia.

 

Kreatyna działa anabolicznie, ergogenicznie oraz antykatabolicznie. Ze względu na swoje właściwości osmotyczne, zwiększa uwodnienie komórek mięśniowych, przez co przyspieszone zostaje tempo syntezy białek mięśniowych. Kreatyna wpływa również na hamowanie katabolizmu. Produkt ten wspomaga gromadzenie glikogenu, który stanowi świetne paliwo dla organizmu w trakcie treningu.

 

Kreatyna w połączeniu z systematycznym treningiem:

- wspomaga skuteczną i szybką budowę masy mięśniowej;

- zapobiega redukcji mięśni (działa antykatabolicznie);

- przyspiesza resyntezę ATP;

- zwiększa wydolność organizmu;

- wspomaga odnowę mięśni po treningu;

- poprawia wytrzymałość.

 

Kreatyna jest jedną z najczęściej wykorzystywanych odżywek treningowych. Charakteryzuje się bezpieczeństwem stosowania oraz wysoką efektywnością.

 

Jaką kreatynę wybrać?

 

Monohydrat

 

Jest to cząsteczka kreatyny połączona z cząsteczką wody. Działanie odżywki polega na jednoczesnym wiązaniu oraz zatrzymywaniu wody w komórkach. Charakteryzuje się dużą zdolnością wchłaniania oraz szybkimi efektami. Jednym z jej atutów jest stosunkowo niska cena, która sprawia, że wielu sportowców sięga właśnie po monohydrat kreatyny. Choć jest to najbardziej przebadana forma kreatyny, ze względu na duże zatrzymywanie wody, nie jest polecana kobietom w ciąży oraz osobom, cierpiącym na schorzenia nerek oraz jelit, a także na problemy hormonalne.

 

Jabłczan

 

Druga pod względem popularności forma kreatyny. Stanowi połączenie cząsteczki kreatyny z cząstkami kwasu jabłkowego w stosunku 1:3. Główną zaletą jabłczanu jest to, że nie zatrzymuje wody w organizmie, charakteryzuje się również lepszą rozpuszczalnością, dzięki czemu jest bezpieczny dla osób z chorobami nerek czy schorzeniami jelit. Zawarty w jabłczanie kwas jabłkowy wspomaga cykl odnowy ATP w mięśniach.

 

Cytrynian

 

Połączenie kreatyny i kwasu cytrynowego. Ten typ kreatyny zapewnia większą dawkę energii na poziomie molekularnym. Nie zatrzymuje wody w organizmie. Główną wadą tego typu kreatyny jest niska ilość wykonanych nad nim badań.

 

Chelat magnezowy kreatyny

 

Połączenie kreatyny z magnezem. Jest to bardzo nowoczesna forma, nad którą wciąż prowadzone są liczne badania, dlatego jej dostępność jest niewielka.

 

Chlorowodorek kreatyny

 

Najlepiej rozpuszczalna forma kreatyny, mocno skondensowana i stabilna. Stosując jej niewielką dawkę, można uzyskać efekty porównywalne do monohydratu.

 

Powyżej przedstawiliśmy najpopularniejsze formy kreatyny. Istnieje ich jeszcze kilka, jednak są one mało popularne i słabo dostępne, gdyż wciąż przeprowadzane są nad nimi liczne badania. Istnieją również stacki kreatynowe, stanowiące połączenie kilku form kreatyny z dodatkiem BCAA, glutaminy i węglowodanów.

 

Sklep Fit&Strong oferuje szeroki wybór kreatyn.

 

Glutamina

 

Glutamina to aminokwas, który najczęściej występuje w mięśniach. Zaliczana jest do grupy aminokwasów endogennych, pełni ważną funkcję w poprawie pracy układu  immunologicznego, dostarcza także dużą dawkę energii limfocytom.


Glutamina działa antykatabolicznie, wpływa na zwiększenie wytrzymałości w trakcie treningu, wspomaga odbudowę glikogenu mięśniowego, bierze udział w usuwaniu zbędnego amoniaku oraz poprawia funkcjonowanie mózgu i zwiększa koncentrację.

 

Jaką glutaminę wybrać?

 

L-glutamina

 

Podstawowa, wolna forma aminokwasu wytwarzana syntetycznie.

 

N-acetyl-L-glutamina (NAG)

 

Dzięki połączeniu glutaminy z kwasem octowym zapewnia jeszcze lepszą wchłanialność do komórek mięśniowych. Dzięki temu można zmniejszyć dawkę suplementu przy takiej samej efektywności jak l-glutamina.

 

Peptyd glutaminy

 

Jest to wstępnie przetworzony gluten pszenny, przez co forma ta nie jest polecana osobom nietolerującym glutenu. Charakteryzuje się wolną wchłanialnością, co sprawia, że glutamina wykorzystywana jest przez dłuższy czas, a to zwiększa jej efektywność.

 

Glutaminę w aż trzech wariantach smakowych znajdziesz TUTAJ.

 

Blog kategorie
Blog chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl