Podaj maila i odbierz darmowy BON
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać darmowy BON na zakupy.
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w celach marketingowych.
Ćwiczenia w ciąży – czy w ciąży można ćwiczyć?
Ćwiczenia w ciąży – czy w ciąży można ćwiczyć?

Aktywność fizyczna jest najlepszym sposobem na poprawę zdrowia i samopoczucia. Regularne ćwiczenia mają pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy, wprawiają nas w dobry nastrój, pomagają osiągnąć wymarzoną sylwetkę, a nawet poprawiają jakość snu, co jest kluczem do właściwej regeneracji każdej komórki w naszym organizmie. W życiu kobiety, ciąża jest czasem szczególnym. Prawidłowo dobrany program treningowy może przynieść same korzyści także w tym okresie.

 Ćwiczenia w ciąży

Im bardziej aktywna i sprawna jesteś w czasie ciąży, tym łatwiej będzie Ci dostosować się do zmieniającego się kształtu i wzrostu wagi ciała. Regularne ćwiczenia pomogą Ci także lepiej poradzić sobie z porodem i szybciej wrócić do formy, gdy już będzie po wszystkim. Ćwiczenia nie są niebezpieczne dla Twojego dziecka - istnieją dowody na to, że aktywne kobiety rzadziej doświadczają problemów w późniejszej ciąży i podczas porodu.

 

Czy ćwiczenia w czasie ciąży są bezpieczne?

 

Oczywiście, należy w tej kwestii porozmawiać z lekarzem prowadzącym. Na ogół, jeśli jesteś zdrowa i Twoja ciąża przebiega normalnie, nie ma przeciwwskazań do rozpoczęcia lub kontynuowania większości rodzajów aktywności fizycznej odpowiadającej Twoim potrzebom oraz bezpiecznej dla Ciebie i Twojego dziecka.

 

Czy są pewne warunki, które sprawiają, że ćwiczenia w czasie ciąży są niebezpieczne?

 

Kobiety z następującymi chorobami lub powikłaniami ciąży powinny wstrzymać się przed aktywnym uprawianiem sportu:

 

 • wykryte choroby serca i płuc,
 • niewydolność szyjki macicy,
 • ciąża mnoga jako czynnik ryzyka porodu przedwczesnego,
 • łożysko przodujące,
 • stan przedrzucawkowy,
 • wysokie ciśnienie krwi,
 • ciężka niedokrwistość.

 

Jakie korzyści płyną z aktywności fizycznej w czasie ciąży?

 

Regularne ćwiczenia w czasie ciąży przynoszą korzyści zarówno matce jak i dziecku w następujący sposób:

 

 • zmniejszają ból pleców,
 • łagodzą zaparcia,
 • zmniejszają ryzyko cukrzycy ciążowej, stanu przedrzucawkowego, nadciśnienia i cesarskiego cięcia,
 • ograniczają nadmierny przyrost wagi ciała,
 • ułatwiają powrót do formy po ciąży,
 • poprawiają ogólną sprawność,
 • wprawiają w dobry nastrój,
 • zmniejszają ryzyko wystąpienia depresji poporodowej,
 • ułatwiają poród.

 

Jak zmienia się ciało podczas ciąży?

 

Zmiana rozkładu masy ciała i wzrost wagi wpływa na przesunięcie środka ciężkości, przez co sporty wymagające koordynacji i równowagi mogą być trudne do wykonania, a nawet niebezpieczne.

 

Więzadła i stawy w rejonie miednicy zaczynają się rozluźniać w miarę postępu ciąży, dlatego ćwiczenia wymagające wykonywania gwałtownych ruchów nie są wskazane.

 

Wahania ciśnienia tętniczego krwi związane z ciążą mogą powodować u niektórych kobiet zawroty głowy, dlatego aktywność fizyczna o dużej intensywności jest zabroniona.

 

Ćwiczenia w ciąży – jak często?

 

Program ćwiczeń powinien być ustalany indywidualnie na podstawie dotychczasowej historii medycznej i stopnia wytrenowania. Jeżeli ciąża przebiega normalnie i nie jest zagrożona komplikacjami, zaleca się wykonywanie ćwiczeń o umiarkowanej intensywności przez 30 minut dziennie, 2-4 razy w tygodniu.

 

To, co zaliczymy do ćwiczeń o umiarkowanym stopniu intensywności, jest odczuciem subiektywnym i będzie ono zupełnie inne w zależności od indywidualnego poziomu sprawności. Dobrym sposobem na określenie tego poziomu jest test rozmowy. Jeśli podczas treningu nie jesteś w stanie swobodnie rozmawiać, oznacza to, że prawdopodobnie ćwiczysz zbyt intensywnie.

 

Jak ćwiczyć podczas ciąży?

 

Każdy trening powinien rozpocząć się od rozgrzewki. Hormony wytwarzane podczas ciąży wpływają na uelastycznienie więzadeł i zwiększenie ruchomości w stawach, co zwiększa ryzyko kontuzji. Rozciąganie powinno być wykonywane bardzo delikatnie, szczególnie po pierwszym trymestrze.

 

 

Chodzenie jest doskonałym i bezpiecznym sposobem na dotlenienie całego organizmu. Jest to aktywność fizyczna polecana szczególnie kobietom, które nigdy wcześniej nie ćwiczyły. Ma niskie ryzyko kontuzji i łatwo jest kontrolować poziom intensywności. Szybki marsz zapewnia trening całego ciała i poprawia wydolność sercowo-naczyniową. Aktywny marsz pobudza krążenie w dolnych częściach ciała oraz wzmacnia mięśnie głębokie brzucha, które są bardzo potrzebne podczas porodu.

 

 1. Sporty wodne

 

Pływanie czy aerobik wodny to świetny sposób na wzmocnienie siły i wytrzymałości mięśni. Ćwicząc w basenie, nie ma ryzyka utraty równowagi, która mogłaby zakończyć się upadkiem, niebezpiecznym dla kobiety w ciąży. Woda doskonale odpręża i zmniejsza napięcia mięśniowe. Dodatkowo wyporność wody sprawia, że przyszła mama nie odczuwa swojego ciężaru. Ćwiczenia w wodzie nie obciążają stawów ani więzadeł, przynoszą ulgę obolałemu kręgosłupowi, a opór, jaki stawia woda, pozwala na kształtowanie sylwetki i zapobiega nadmiernemu przyrostowi wagi.

 

 1. Rowerek stacjonarny

 

Jazda na zwykłym rowerze może być dla kobiety w ciąży niebezpieczna ze względu na duże ryzyko utraty równowagi i upadku, dodatkowo ciągle zmieniające się ukształtowanie terenu wymaga od nas dużego wysiłku, zwłaszcza podjeżdżając pod górkę. Rowerek stacjonarny ma przewagę nad tradycyjnym z wielu powodów: ryzyko upadków zmniejszone do minimum, łatwość kontrolowania intensywności oraz mniejszy nacisk na stawy kolanowe. Ćwicząc na rowerze stacjonarnym, wzmacniamy mięśnie nóg i poprawiamy ogólną wydolność organizmu.

 

Jakich ćwiczeń unikać podczas ciąży?

 

Wszelkie ćwiczenia, podczas których wykonujemy gwałtowne ruchy, mogą być potencjalnie szkodliwe dla kobiety w ciąży. Niewskazane są sporty kontaktowe, takie jak koszykówka czy siatkówka. Ciężarna powinna unikać jazdy na nartach, jazdy konnej czy wspinaczki ze względu na duże ryzyko upadku. Aktywność na świeżym powietrzu jest wskazana, ale lepiej z niej zrezygnować w trakcie upałów. Złym pomysłem są także ćwiczenia siłowe, które nadmiernie obciążają stawy oraz nurkowanie ze względu na znaczną różnicę ciśnień. W czasie ciąży wystrzegaj się sportów ekstremalnych, biegania i ćwiczeń dynamicznych.

 

Oto kilka podstawowych wskazówek dotyczących ćwiczeń dla przyszłych mam.

 

 • Noś luźny i wygodny strój,
 • właściwe obuwie do ćwiczeń to najlepsza ochrona przed urazami,
 • ćwicz na płaskiej powierzchni,
 • zjedz posiłek co najmniej godzinę przed treningiem,
 • zadbaj o właściwe nawodnienie, pijąc wodę przed, w trakcie i po treningu,
 • zawsze wykonaj solidną rozgrzewkę,
 • po wykonaniu ćwiczenia w pozycji leżącej, wstawaj powoli, aby zapobiec zawrotom głowy,
 • nigdy nie ćwicz do wyczerpania,
 • przerwij ćwiczenie, gdy poczujesz ból lub dyskomfort.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Blog kategorie
Blog chmura tagów
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl