Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31
Blog chmura tagów
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Elektrolity – dlaczego warto o nich pamiętać? Przyczyny i skutki niedoboru elektrolitów
Elektrolity – dlaczego warto o nich pamiętać? Przyczyny i skutki niedoboru elektrolitów

 

O elektrolitach najczęściej mówi się w trzech przypadkach: podczas upałów, gdy często uprawiamy sport oraz jeżeli dopadnie nas biegunka lub silne wymioty. I choć każdy słyszał ten termin, nie wszyscy wiedzą, czym właściwie są elektrolity i dlaczego są tak ważne dla sportowców oraz w upalne dni. W tym artykule odpowiemy na pytania z nimi związane.

 

Elektrolity – czym są?

 

Zanim przejdziemy do funkcji elektrolitów w organizmie, warto wiedzieć, czym one właściwie są. Elektrolity to niezbędna nam jony soli, związane ściśle z wodną gospodarką organizmu. Ich głównym rezerwuarem są płyny ustrojowe, między innymi krew i osocze oraz płyny tkankowe. Występują jako dodatnie kationy lub ujemne aniony. Do kationów, czyli silnych elektrolitów zaliczamy: sód, potas, magnez czy wapń. Wśród anionów wyróżniamy wodorowęglany, chlorki, fosforany, siarczany, kwasy organiczne i białczany. Odpowiednie stężenie elektrolitów w organizmie odpowiada za jego prawidłowe funkcjonowanie, szczególnie ważną rolę elektrolity pełnią w utrzymaniu dobrej kondycji układu nerwowego, mięśniowego i sercowo-naczyniowego.


Elektrolity możemy dostarczać wraz z pożywieniem:

 • sól – sód;
 • pomidory, banany, awokado – potas;
 • wapń – mleko i przetwory mleczne;
 • magnez – orzechy, kakao, ciemna czekolada.

 

W przypadku niedoboru elektrolitów po treningach lub w trakcie upału, a także w stanach odwodnienia organizmu, zaleca się korzystać ze specjalnie przygotowanych napojów elektrolitowych, które szybko i skutecznie pomagają uzupełnić ich braki.


Rola elektrolitów w organizmie

 

Elektrolity odpowiadają za gospodarkę wodną organizmu. Przez to, że naładowane są dodatnio lub ujemnie, przyciągają cząsteczki wody, rozprowadzając ją po tkankach i naczyniach. Nie jest to jednak ich jedyna rola. Elektrolity również umożliwiają przewodzenie impulsów nerwowych, niezbędnych do funkcjonowania mózgu i układu nerwowego. Wpływają też na prawidłowe skurcze i rozkurcze mięśni.

 

Przyczyny niedoboru elektrolitów w organizmie

 

Niedobory elektrolitów mogą być spowodowane przez:

 • intensywny wysiłek fizyczny;
 • nadmierną utratę wody, spowodowaną wysoką temperaturą;
 • wymioty i biegunki;
 • zbyt małą podaż płynów;
 • rygorystyczną dietę;
 • wysoką gorączkę;
 • leki moczopędne i przeczyszczające.

 

Odwodnienie – skutek zaburzeń elektrolitowych w organizmie

 

Niedobór elektrolitów w organizmie może powodować pogorszenie samopoczucia, drżenie mięśni, osłabienie, biegunki lub zaparcia, czasem konwulsje i omdlenia. Są to objawy związane również z odwodnieniem organizmu, które jest najpoważniejszym skutkiem niedoboru elektrolitów.

 

Odwodnienie to stan bardzo groźny dla zdrowia, może powodować wiele konsekwencji zdrowotnych, między innymi:

 • spadek ciśnienia;
 • wymioty;
 • biegunki;
 • przyspieszoną akcję serca;
 • zaburzenia ze strony układu nerwowego;
 • suchość skóry;
 • omamy;
 • obrzęki;
 • wstrząs hipowolemiczny.

 

Bardzo ważne jest więc, aby w momentach, gdy narażeni jesteśmy na niedobór elektrolitów, zadbać o to, żeby mieć przy sobie ich dawkę w płynie. To właśnie dlatego sportowcy tak często korzystają z napojów elektrolitowych, które, uzupełniając stracone z potem witaminy i minerały, wspomagają regenerację i dodają siły w trakcie i po treningu.

 

Elektrolity dla sportowców – dlaczego są ważne?


W treningu optymalna ilość elektrolitów jest niezmiernie istotna, gdyż w dużej mierze wpływa na wydolność. Niedobór elektrolitów powoduje uczucie zmęczenia oraz spadek siły, co bezpośrednio zmniejsza efektywność ćwiczeń.

 

Elektrolity wspomagają pracę układu nerwowego, krwionośnego i oddechowego. Powodują przemieszczanie wody, dostarczając ją do komórek, które najbardziej jej potrzebują.

 

Podczas wysiłku fizycznego, wraz z potem uciekają z naszego ciała cenne witaminy i minerały. Gdy jest ich zbyt mało, nasz organizm przestaje poprawnie funkcjonować, a my zaczynamy czuć się gorzej. Czasem zbyt intensywny wysiłek fizyczny może więc prowadzić do zaburzeń widzenia, spadku energii, a nawet omdleń. To właśnie dlatego zaleca się, aby osoby ćwiczące, stale uzupełniały płyny wraz z elektrolitami – nawet w trakcie treningu.

 

Elektrolity dla sportowców – zawartość cukrów

 

W wielu napojach elektrolitowych dla sportowców, oprócz samych minerałów znajdziemy też cukier. Tego typu produkty spotykają się z różnymi opiniami – niektórzy twierdzą, że cukier jest potrzebny, inni unikają go jak ognia. Jak to wygląda naprawdę?

 

To właśnie glukoza odpowiada za absorpcję wody z jelita cienkiego, uzupełniając jej straty. Zawartość cukrów przyspiesza więc uzupełnianie wody do komórek ciała. Tego typu napój pozwala również na uzupełnienie węglowodanów utraconych w trakcie treningu, co może sprzyjać wzrostowi masy mięśniowej. Należy jednak pamiętać, że duże ilości cukrów w napoju mogą nam bardziej zaszkodzić niż pomóc. Zbyt duże stężenie glukozy spowolni metabolizm oraz procesy uzupełniania płynów.

 

Elektrolity dla sportowców gazowane i niegazowane – które lepsze?

 

Wiele osób zastanawia się, czy elektrolity gazowane lepiej nawadniają organizm od tych niegazowanych. Prawdą jest, że nie ma to żadnego wpływu na stopień nawodnienia organizmu – liczy się zawartość samych elektrolitów w napoju. Popularne wśród sportowców są również elektrolity w proszku do rozpuszczania w wodzie. Są one łatwe w przygotowaniu, a umożliwiają dobranie indywidualnej dawki elektrolitów.

 

Elektrolity z kofeiną

 

Wiele napojów elektrolitowych zawiera także kofeinę, która ma dodatkowo pobudzać organizm. Badania wykazały, że kofeina bierze udział w uzupełnianiu glikogenu po wysiłku fizycznym, wpływa również na  utleniane kwasów tłuszczowych tkanki tłuszczowej, co sprzyja odchudzaniu.

 

Jak zapobiegać niedoborom elektrolitów?

 

Chcąc zapobiec niedoborom elektrolitów, musimy zapobiegać odwodnieniu, a to oznacza zwracanie uwagi na sytuacje, w których do takich braków może dojść. Sportowcy powinni zawsze mieć przy sobie butelkę z wodą lub napój elektrolitowy i uzupełniać straty już w trakcie treningu. Elektrolity warto mieć przy sobie także podczas upałów oraz gdy dokuczają nam biegunki, wymioty czy gorączka.

 

Uzupełnij swoją dietę o witaminy i minerały

Promocje
Wałek Pojedynczy One Fitness Wk10
Wałek Pojedynczy One Fitness Wk10
46,77 zł 17,99 zł
szt.
 Sztanga/Gryf Stały Łamany Gumowany 10 Kg Hms Gsl-10
Sztanga/Gryf Stały Łamany Gumowany 10 Kg Hms Gsl-10
403,00 zł 155,00 zł
szt.
Abs Master Pro Hip Trainer Elektrostymulator Mięśni
Abs Master Pro Hip Trainer Elektrostymulator Mięśni
247,03 zł 95,01 zł
szt.
Na1160 A Czarno-Czerwony Rozm. S (31-34) Łyżworolki Nils Extreme
Na1160 A Czarno-Czerwony Rozm. S (31-34) Łyżworolki Nils Extreme
299,03 zł 115,01 zł
Poduszka Sensomotoryczna Gray One Fitness Psm10
Poduszka Sensomotoryczna Gray One Fitness Psm10
81,90 zł 31,50 zł
szt.
inSportline Obciążenie stalowe Hamerton 10 kg
inSportline Obciążenie stalowe Hamerton 10 kg
152,17 zł 84,06 zł
szt.
HMS Opaski magnetyczne na nadgarstek - 2 sztuki
HMS Opaski magnetyczne na nadgarstek - 2 sztuki
29,90 zł 23,00 zł
szt.
Taśma Guma Treningowa HMS Power Band 45-159kg
Taśma Guma Treningowa HMS Power Band 45-159kg
175,50 zł 135,00 zł
szt.
HMS Uchwyt do wyciągu szeroki
HMS Uchwyt do wyciągu szeroki
128,70 zł 99,00 zł
szt.
Rękawice Na Siłownię Hms Rst02 Black/Red Rozm. Xxl
Rękawice Na Siłownię Hms Rst02 Black/Red Rozm. Xxl
101,40 zł 39,00 zł
szt.
 Talerz Olimpijski Bumper 25 Kg Hms Cbr25 Red
Talerz Olimpijski Bumper 25 Kg Hms Cbr25 Red
972,43 zł 374,01 zł
Wałek + Mata Hms Wa14
Wałek + Mata Hms Wa14
154,70 zł 59,50 zł
szt.
Blue Yoga Blok Hms Kj01
Blue Yoga Blok Hms Kj01
43,68 zł 24,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl