Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30
Blog chmura tagów
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Jak pobudzić mięśnie do szybszego wzrostu?
Jak pobudzić mięśnie do szybszego wzrostu?

Skuteczna budowa masy mięśniowej wynika głównie z systematycznego treningu oraz odpowiedniej diety. Często mówi się o tym, co powinniśmy jeść oraz jak często ćwiczyć daną partię mięśni. Rzadko jednak słyszy się o technice ćwiczeń, wykonywaniu prawidłowych ruchów, rozciąganiu czy regeneracji. Tymczasem każdy z tych czynników ma bardzo duże znaczenie w zakresie budowania mięśni. Zanim weźmiemy się za budowanie sylwetki, warto wiedzieć, czym spowodowany jet wzrost mięśni i jakie techniki warto wykonywać, aby ten proces przyspieszyć.

 

Co powoduje wzrost mięśni?

 

Chcąc lepiej poznać zasady wzrostu mięśni, warto przyjrzeć się procesowi zwiększania ich objętości wewnątrzkomórkowej:

  • rozwój sieci naczyń włosowatych, zaopatrujących mięśnie w tlen;
  • zwiększenie ilości mitochondriów w komórce ich objętości;
  • wzrost glikogenu w komórkach mięśniowych;
  • zwiększenie stężenia w komórkach innych zasobów energetycznych.

 

Wzrost objętości wewnątrzkomórkowej jest ściśle związany z ogólnym wzrostem mięśni, choć największy wpływ na ten proces ma zwiększenie ilości miofibryli, w których powstają cząsteczki białka. Wewnątrzkomórkowe struktury ten wzrost podtrzymują, dzięki czemu przebiega sprawniej.

 

Ogólnie rzecz ujmując, wzrost mięśni przebiega poprzez zwiększenie ilości miofibryli i ich średnicy. Oznacza to, że im lepiej mięśnie syntezują białko, tym szybciej przebiega ich wzrost, choć struktury wewnątrzkomórkowe również pełnią w tym procesie znaczącą funkcję.

 

Jak przyspieszyć wzrost mięśni? Techniki

 

Istnieje kilka technik, które stymulują wzrost mięśni. Wykonując je wraz z planem treningowym, mamy szansę przyspieszyć proces budowania masy.

 

Rozciąganie włókien mięśniowych podczas powtórzeń

 

Kluczowe znaczenie we wzroście masy mięśniowej ma całkowite rozciąganie włókien mięśniowych podczas każdego powtórzenia. Skurcz mięśnia, który nastąpi po jego całkowitym rozciągnięciu, uruchomi mechanizm, zwiększający siłę tego skurczu, aktywując tym samym większą liczbę włókien mięśniowych.

 

Podczas ćwiczeń warto więc ruch, powodujący rozciągnięcie mięśnia wykonywać dłużej, niż ten, który powoduje jego skurcz. Dobrym ćwiczeniem na całkowite rozciągnięcie klatki piersiowejrozpiętki.

 Trening na zwiększenie masy mięśniowej

Uruchamianie każdego typu włókien mięśniowych

 

Dobry trening powinien stymulować każdy rodzaj włókien mięśniowych, a więc te szybko kurczące się białe i czerwone oraz włókna wolno kurczące się. Większość specjalistów twierdzi, że zwiększanie obciążenia wpływa na szybszy wzrost mięśni i poniekąd jest to prawdą. Jednak badania wykazują, że zastosowanie ciężaru równego 60% maksymalnego jednorazowego obciążenia, uruchamia wszystkie włókna mięśniowe. Wykorzystywanie większego obciążenia nie ma więc sensu, gdyż nie pomoże we wzroście mięśni, a niesie ze sobą ryzyko przeciążeń i urazów.

 

Ćwiczenia z ciężarem powyżej 60% RM powodują wzrost siły, gdyż zwiększa się częstotliwość skurczów włókien mięśniowych, natomiast nie przyczynia się do wzrostu liczby włókien. Zastosowanie większych ciężarów wpłynie więc na siłę, jednak nie na sam wzrost mięśni.

 

Pobudzanie przemian z udziałem kwasu mlekowego i tlenu

 

Początkowymi źródłami energii są adenozynotrójfosforan (ATP) oraz fosfokreatyna (PC). W trakcie intensywnego wysiłku, źródła energii z udziałem kwasu mlekowego oraz tlenu zaczynają działać dopiero po ok. 30 sekundach. Chcąc więc pobudzić mięśnie do szybkiego wzrostu, warto postawić na krótkie przerwy między seriami (30-120 sekund), aby w organizmie zostały uruchomione przemiany z udziałem kwasu mlekowego i tlenu. Warto pamiętać o stałym tempie ćwiczeń.

 

Trenuj duże grupy mięśniowe


Warto stawiać na ćwiczenia, angażujące kilka grup mięśniowych i uruchamiające więcej niż jeden staw. Nie tylko powodują one szybszy wzrost masy mięśniowej całego ciała, ale także pobudzają metabolizm, dzięki czemu szybciej spalimy zbędną tkankę tłuszczową i  wymodelujemy sylwetkę.

 

Rola diety w budowie mięśni

 

Odpowiednia dieta ściśle związana jest z prawidłowym wzrostem mięśni. Podczas budowania masy mięśniowej trzeba dostarczać organizmowi stosownej dawki białka, tłuszczów oraz węglowodanów. Zawarte w nich składniki odżywcze wpłyną nie tylko na skuteczniejszy wzrost mięśni, ale również przyspieszą ich regenerację.

 

Wielu sportowców korzysta również z suplementów diety: aminokwasów lub mieszanek, zawierających witaminy i minerały, które wspomagają zdrowy rozwój mięśni. Osoby, które nie mają czasu na przygotowywanie posiłków, mogą również skorzystać z odpowiednio skonstruowanych gainerów, zawierających sporą dawkę kalorii  w porcji.

 

Osoby, którym zależy na szybkim wzroście masy mięśniowej, powinny pamiętać nie tylko o tym, jak ważny jest trening, ale również stosować się do podanych powyżej technik. Budowanie sylwetki to proces, który wymaga zaangażowania i cierpliwości, jednak jeżeli będziemy ćwiczyć systematycznie, stawiając na dobrą technikę, odpowiednie rozciągnięcie, prawidłową regenerację oraz zbilansowaną dietę – na pewno uda nam się osiągnąć cel.

Promocje
Kettlebell Żeliwny Hms Kgc20 Uchwyt Chrom Ogumowany
Kettlebell Żeliwny Hms Kgc20 Uchwyt Chrom Ogumowany
608,40 zł 234,00 zł
szt.
Kettlebell Żeliwny Hms Kgc16 Uchwyt Chrom Ogumowany
Kettlebell Żeliwny Hms Kgc16 Uchwyt Chrom Ogumowany
354,93 zł 195,00 zł
szt.
HMS Kettlebell regulowany miękki 0.5 do 9kg
HMS Kettlebell regulowany miękki 0.5 do 9kg
167,70 zł 129,00 zł
szt.
One Size Kołnierz Ortopedyczny Hms Sz1191
One Size Kołnierz Ortopedyczny Hms Sz1191
70,20 zł 27,00 zł
szt.
Skakanka  Z Licznikiem Sk08
Skakanka Z Licznikiem Sk08
29,90 zł 11,50 zł
HMS Łańcuch obciążenie na Gryf 10kg (2x 5kg)
HMS Łańcuch obciążenie na Gryf 10kg (2x 5kg)
258,70 zł 199,00 zł
szt.
55Cm Navy Blue Piłka Gimnastyczna Masujaca Hms Yb03
55Cm Navy Blue Piłka Gimnastyczna Masujaca Hms Yb03
91,03 zł 35,04 zł
szt.
Thorn+Fit Skakanka Speed Rope 3.0
Thorn+Fit Skakanka Speed Rope 3.0
102,70 zł 79,00 zł
szt.
Chromowany Drążek Rozporowy 80-130cm
Chromowany Drążek Rozporowy 80-130cm
58,46 zł 24,73 zł
szt.
Ściągacze na nadgarstki 12" Red
Ściągacze na nadgarstki 12" Red
50,70 zł 39,00 zł
szt.
Taśma Guma Treningowa HMS Power Band 45-159kg
Taśma Guma Treningowa HMS Power Band 45-159kg
175,50 zł 135,00 zł
szt.
Podwójny Skręcany Wałek Foam roller HMS Crossfit 68cm
Podwójny Skręcany Wałek Foam roller HMS Crossfit 68cm
154,70 zł 119,00 zł
szt.
Kettlebell Żeliwny Pokryty Winylem Hms Knv12 Black
Kettlebell Żeliwny Pokryty Winylem Hms Knv12 Black
312,00 zł 120,00 zł
szt.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl