Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31
Blog chmura tagów
Newsletter
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach i promocjach.
Ławka treningowa – jak ćwiczyć? Na co zwracać uwagę przy zakupie?
Ławka treningowa – jak ćwiczyć? Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Ławka treningowa – jak ćwiczyć? Na co zwracać uwagę przy zakupie?

 

Ławeczki treningowe są obowiązkowym elementem wyposażenia każdej siłowni, zarówno domowej, jak i profesjonalnej. Pozwalają wprowadzać różnorodne ćwiczenia do naszego planu treningowego, a jednocześnie zapewniają wygodną i co najważniejsze, bezpieczną pozycję anatomiczną ciała podczas wykonywania ćwiczeń. Na rynku dostępne są ławeczki z regulowanym kątem pochylenia oparcia oraz poziomem wysokości siedziska. Pozwala to dostosować parametry urządzenia do naszej budowy i potrzeb. Ławeczki treningowe umożliwiają nam trening praktycznie każdej grupy mięśniowej. Najczęściej są wykorzystywane do treningu klatki piersiowej, ramion i mięśni grzbietu.

 

Ławeczka treningowa jest idealnym sprzętem do ćwiczeń dla osób początkujących. Zapewnia idealną pozycję ciała, niweluje wszelkie dodatkowe ruchy, pozwalając skupić się odpowiednio na ćwiczonych mięśniach. Gwarantuje właściwą stabilność podczas wykonywania ciężkich ćwiczeń, a dzięki temu oddalamy od siebie ryzyko bolesnej kontuzji, która może zniweczyć nasze dotychczasowe osiągnięcia siłowe. Na siłowniach spotykamy ławeczki nieregulowane, zbudowane z myślą o konkretnym ćwiczeniu, np.: ławka skośna do wyciskania na klatkę piersiową. Takie urządzenia są zwykle fabrycznie wyposażone w stojaki umożliwiające bezpieczne odkładanie sztangi po wykonaniu serii danego ćwiczenia. Standardem są także funkcjonalne ławki regulowane, a także specjalistyczne urządzenia przeznaczone do treningu mięśni brzucha.

 

Zalety ćwiczeń na ławeczce treningowej

 

Trening na ławce treningowej niesie ze sobą wiele korzyści. Poniżej przedstawiamy te najważniejsze.

 

 1. Ławki treningowe zapewniają odpowiednie wsparcie umożliwiające zachowanie stabilności podczas wykonywania ćwiczeń. Dzięki temu możemy skupić się bardziej na ćwiczonych mięśniach i mieć większą kontrolę nad obciążeniem, którego używamy.

 

 1. Funkcjonalność ławek treningowych pozwala wykonać szeroki wachlarz ćwiczeń, a regulowane oparcie umożliwia wytrenowanie ćwiczonych mięśni pod każdym kątem.

 

 1. Ławka treningowa może być wykorzystywana nie tylko do treningu z obciążeniem, ale także jako platforma do pompek, step do treningu aerobowego itp.

 

 1. Regulowana ławeczka  jest najlepszym sprzętem, w który możemy wyposażyć domową siłownię. Ławka plus para regulowanych sztangielek to wystarczający sprzęt, za pomocą którego przećwiczymy całe ciało w zaciszu domowym, bez konieczności kupowania drogich karnetów.

 

 1. Regularne wykonywanie ćwiczeń na ławce treningowej wpływa na zwiększenie siły i wytrzymałości naszych mięśni oraz poprawia gęstość kości, dzięki temu nasze ciało staje się mocniejsze i przygotowane do coraz większego obciążenia.

 

Przykładowe ćwiczenia z wykorzystaniem ławki treningowej

 

Poniższe ćwiczenia są tylko jednymi z wielu przykładów tego, w jaki sposób możemy korzystać z ławek treningowych.

 

 1. Wyciskanie sztangielek

 

W każdą rękę weź sztangielkę i połóż się na oparciu ławki. Utrzymaj prawidłowe wygięcie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa oraz ściągnięte łopatki i obniżone barki. Unieś sztangielki nad klatkę piersiową, następnie powoli opuść je do momentu, w którym łokcie znajdą się na linii barków lub nieco poniżej. Unieś sztangielki z powrotem do pozycji wyjściowej, utrzymując stałe napięcie mięśni. Jeśli chcesz wpłynąć na rozwój górnej części mięśnia piersiowego, oparcie ławki ustaw pod kątem  30 – 45 stopni. Ustawienie oparcia w skosie ujemnym przeniesie pracę na dolną część klatki piersiowej.

 

 1. Wiosłowanie sztangielkami

 

 

Trzymając sztangielki w obu rękach, połóż się przodem na ławce z oparciem ustawionym pod kątem 45 stopni. Ściągnij łopatki i wypchnij klatkę piersiową do przodu. Ramiona zwisają swobodnie po obu stronach ławki. Z tej pozycji wykonujemy ruch przyciągania sztangielek do momentu, w którym nasze łokcie znajdą się na wysokości pleców lub nieznacznie wyżej. Powoli powracamy do pozycji wyjściowej, wykonując wdech. Bardzo ważne jest, aby przez cały czas trwania ćwiczenia utrzymać łokcie jak najbliżej tułowia, umożliwi to na jeszcze mocniejsze zaangażowanie mięśni najszerszych grzbietu.

 

 1. Wyciskanie sztangielek siedząc

 

Doskonałe ćwiczenie rozwijające mięśnie naramienne. Należy je wykonać, siedząc na ławce z oparciem ustawionym pod kątem 90 stopni. Następnie, trzymając w obu rękach sztangielki o jednakowe wadze, unosimy ramiona nad głowę. Po osiągnięciu punktu szczytowego opuszczamy sztangielki do wysokości barków. Zatrzymujemy ruch na chwilę, po czym wykonujemy kolejne powtórzenie.

 

 1. Uginanie ramion ze sztangielkami w pozycji siedzącej

 

Jest to ćwiczenie wpływające na zwiększenie masy i siły mięśni dwugłowych ramienia. Ustaw oparcie ławki pod kątem 90 stopni, chwyć w obie dłonie sztangielki i usiądź na ławce. Ramiona zwisają swobodnie po obu stronach ławki. Wykonaj ruch uginania z jednoczesnym, płynnym skręceniem nadgarstków na zewnątrz do momentu, w którym hantle znajdą się na wysokości barków. Utrzymaj przez chwilę szczytowe napięcie mięśniowe i powróć powoli do pozycji wyjściowej. Przez cały czas trwania ćwiczenia staraj się utrzymać łokcie w jednej pozycji blisko tułowia. Ustawiając oparcie ławki pod kątem 45 stopni, wpłyniemy na jeszcze lepsze rozciągnięcie mięśni dwugłowych.

 

 1. Prostowanie przedramion w oparciu o ławkę

 

Jedno z najlepszych ćwiczeń kształtujących mięśnie trójgłowe ramienia. Aby wykonać je poprawnie, należy oparcie ławki ustawić pod kątem 30-45 stopni. Następnie kładziemy się przodem na ławce, mocno dociskając klatkę piersiową do oparcia. W obu rękach trzymamy sztangielki. Przyciągamy łokcie do obu stron tułowia tak, aby znalazły się na poziomie naszych pleców. Będąc w pozycji wyjściowej, prostujemy przedramiona do tyłu za pomocą jedynie siły mięśni trójgłowych. Zatrzymujemy ruch na chwilę, po czym wracamy płynnie i powoli do pozycji początkowej.

 

Ławka treningowa - na co zwracać uwagę przy zakupie?

 

Chcąc kupić dobrą ławkę treningową, warto kierować się poniższymi aspektami.

 

 1. Stabilność i wytrzymałość

 

Wybierając ławkę, zwracajmy uwagę na to, z czego jest wykonany jej stelaż. Im grubszy materiał tym cała konstrukcja będzie bardziej trwała i stabilna. Warto zapoznać się również z maksymalnym dopuszczanym obciążeniem danego modelu.

 

 1. Funkcjonalność

 

Możliwość regulowania kąta pochylenia oparcia i poziomu siedziska ułatwi dostosowanie parametrów ławeczki do naszych potrzeb treningowych i budowy ciała. Na rynku są dostępne ławki z funkcją szybkiego składania, co może być ważne dla osób ćwiczących w domu na ograniczonej przestrzeni. Po zakończonym treningu możemy naszą ławeczkę złożyć i schować.

 

 1. Wykończenie

 

Solidna ławeczka do ćwiczeń powinna być wykonana z wysokiej jakości, odpornych na ścieranie i uszkodzenia mechaniczne materiałów. Zwracajmy uwagę czy elementy metalowe są zabezpieczone przed korozją, a materiał, z którego jest wykonane oparcie, zapewnia odpowiednią grubość i sztywność, co istotnie wpływa na komfort użytkowania.

 

 

 

 

Promocje
 Gray Talerz Olimpijski Bumper 5 Kg Hms Htbr05
Gray Talerz Olimpijski Bumper 5 Kg Hms Htbr05
206,67 zł 79,49 zł
szt.
Taśma do Pilatesu HMS TP01 Black 1.2 x 150 x 1800 mm
Taśma do Pilatesu HMS TP01 Black 1.2 x 150 x 1800 mm
38,35 zł 25,98 zł
szt.
Na1160 A Czarno-Czerwony Rozm. S (31-34) Łyżworolki Nils Extreme
Na1160 A Czarno-Czerwony Rozm. S (31-34) Łyżworolki Nils Extreme
299,03 zł 115,01 zł
Thorn+Fit Color - Kettlebell 8kg
Thorn+Fit Color - Kettlebell 8kg
115,70 zł 89,00 zł
szt.
Obciążenie Żeliwne Talerz 1.25kg
Obciążenie Żeliwne Talerz 1.25kg
23,13 zł 9,99 zł
szt.
HMS Paski na nadgarstki do wyciskania, martwego ciagu
HMS Paski na nadgarstki do wyciskania, martwego ciagu
15,69 zł 12,07 zł
szt.
Electro Bf Hip Trainer Elektrostymulator Mięśni
Electro Bf Hip Trainer Elektrostymulator Mięśni
107,38 zł 59,00 zł
szt.
H512 Niebiesko-Zielony Rozm. L Zestaw Ochraniaczy Nils Extreme
H512 Niebiesko-Zielony Rozm. L Zestaw Ochraniaczy Nils Extreme
91,47 zł 35,18 zł
HMS Zestaw gum treningowych do ćwiczeń Mix Set
HMS Zestaw gum treningowych do ćwiczeń Mix Set
181,34 zł 139,49 zł
szt.
Skakanka Skóra+ Drewniana Rączka Sk07
Skakanka Skóra+ Drewniana Rączka Sk07
43,68 zł 24,00 zł
szt.
HMS Obciążenie talerz olimpijski gumowany 5kg
HMS Obciążenie talerz olimpijski gumowany 5kg
61,30 zł 47,15 zł
szt.
Aluminiowa Karimata Turystyczna ALU 185x50cm 10mm
Aluminiowa Karimata Turystyczna ALU 185x50cm 10mm
39,98 zł 24,48 zł
Nj1905 A Żółty Rozm. M (35-38) Łyżworolki Nils Extreme
Nj1905 A Żółty Rozm. M (35-38) Łyżworolki Nils Extreme
244,71 zł 94,12 zł
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl