Nowe wcielenie treningu z piłką lekarską. Slam Ball czy Wall Ball jaką piłkę wybrać?

Nowe wcielenie treningu z piłką lekarską. Slam Ball czy Wall Ball jaką piłkę wybrać?

Piłka Slam ball

Slam Ball i Wall Ball - czyli nowe wcielenia Piłki Lekarskiej.

Pamiętacie szkolne treningi z piłką lekarską? Zapamiętałem je nie najlepiej. Ćwiczenia w szkole ograniczały się jedynie do wypychania piłki na jak największą odległość. Czas zapomnieć o tego typu ćwiczeniach i odkryć trening z piłką lekarską na nowo!

Slam Ball, Wall Ball, a może tradycyjna piłka lekarska? Jaką piłkę wybrać?

Zacznijmy od tego co wspólne. Wszystkie trzy piłki wypełnione są wewnątrz tworzywem, obciążającym i wszystkie trzy służą do wypychania, rzucania, podnoszenia i przenoszenia. Ich główne zadanie to uczynienie treningu cięższym i intensywniejszym.

Na tym elementy wspólne się kończą. Piłki treningowe tego typu zbudowane są zupełnie inaczej. Tradycyjna piłka lekarska, zwana czasami rehabilitacyjną stworzona została z myślą o treningu wspomagającym powrót do zdrowia osób w rekonwalescencji, szybko jednak znalazła zastosowanie również w sporcie. Zewnętrzna powłoka piłki lekarskiej pokryta jest tradycyjnie skórą naturalną lub syntetyczną. Dziś piłka tego typu nie jest już raczej stosowana w treningu sportowców. Zarówno w treningu siłowym, wydolnościowym jak i funkcjonalnym, zastąpiły ją młodsze i wytrzymalsze córki - wykonane z gumowej powłoki piłki Slam Ball. Na rynku znajdziecie również piłki Wall Ball wykonane ze skóry syntetycznej, ze wzmocnionymi szwami, lecz wypełnione w odmienny sposób niż tradycyjna piłka lekarska.

Slam Ball VS. Wall Ball


Piłki Slam Ball
zbudowane są z trzech warstw. Warstwa wierzchnia to bardzo odporna guma, która utrzymuje piłkę w całości. Warstwa zewnętrzna wykonana jest z materiału antypoślizgowego, w taki sposób by umożliwić lepsze chwycenie piłki podczas treningu. Warstwa środkowa piłki to granulat, który nadaje piłce ciężkość. W zależności od wagi piłki, granulat ten jest wykonany z innego materiału. Piłki tego rodzaju niezależnie od wagi niewiele różnią się wielkością. Producenci tacy, jak np. HMS, starają się zachować określony, najwygodniejszy objętościowo rozmiar piłki. Warstwa wewnętrzna to gumowy balon wypełniony powietrzem. Dzięki zastosowaniu takiej konstrukcji, slamball ma nie tylko odpowiedni rozmiar ale i dokładnie dobraną elastyczność. Dzięki materiałowi wykonania, który odporny jest na warunki atmosferyczne, piłkę można używać na zewnątrz - nawet podczas deszczu.


Piłki Wall Ball, posiadają jedynie dwie powłoki. Wewnętrzną, wypełnioną materiałem, który nadaje ciężkość piłce, oraz zewnętrznej, wykonanej przeważnie z eko-skóry. Ta unowocześniona wersja piłki lekarskiej jest mniej podatna na rozerwania, lecz bardziej poddaje się deformacjom podczas ćwiczeń. Niektóre z piłek wyposażone są w dodatkowe paski, wspomagające uchwyt. Ten typ piłek zalecamy używać w zamkniętych pomieszczeniach. Struktura piłki świetnie sprawdzi się przy treningu w domu, szczególnie w mieszkaniach w budynkach wielorodzinnych. Gdy piłka upadnie na podłogę nie narażamy się na krzyk sąsiadów.

Dlaczego trenować z piłką slam ball i wall ball?

Trening z piłką obciążającą taką jak slam ball i wall ball sprawi, że twoje ćwiczenia staną się intensywniejsze. Ten rodzaj sprzętu, bardzo chętnie jest wykorzystywany przez osoby trenujące crossfit. Piłki wall ball wykorzystują również strongmani i kulturyści, ponieważ przy wielu ćwiczeniach są one bardziej praktyczne i wygodniejsze niż tradycyjne hantle czy kettlebells. Lżejsze piłki lekarskie, o wadze do 5kg wykorzystywane są również bardzo często w ćwiczeniach cardio i fitness. Generalnie są bardzo ogólnorozwojowe i jeśli zależy Ci na dobrej kondycji ogólnej i zrównoważonej rzeźbie ciała - piłki lekarskie są właśnie dla Ciebie!

Propozycje ćwiczeń z piłkami slam ball przedstawimy już niebawem. Śledźcie nasze artykuły!