Trening ze skakanką? Jakie skakanki są najlepsze? Dlaczego dobry wybór jest tak ważny?

Trening ze skakanką? Jakie skakanki są najlepsze? Dlaczego dobry wybór jest tak ważny?

Skakanka

Sentyment z dzieciństwa.

Chyba każdy z nas w swoim dzieciństwie skakał na skakance. Dziewczynki i chłopcy lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych godzinami bawili się, wykorzystując ten oto prosty i niezawodny gadżet.

Dziś już nie tak często widzimy dzieci, które bawią się skakankami. Od niedawna produkt ten nie jest już tylko dziecinną zabawką, stał się on bowiem sprzętem sportowym, wykorzystywanym w codziennym treningu wydolnościowym wielu sportowców. Bokserzy i osoby trenujące inne sporty walki już wiele lat temu docenili zalety treningu ze skakankami.

Dlaczego właśnie skakanka?

Krótki trening ze skakanką jest idealnym sposobem na rozgrzanie praktycznie każdej partii mięśni i wstępem przed wykonywaniem innych, wymagających większej siły ćwiczeń. Wydłużona aktywność fizyczna z wykorzystaniem tego sprytnego urządzenia treningowego spowoduje, iż Twoje ciało potraktuje trening jako aktywność typu cardio, dzięki której możesz spalić zbędne kalorie. To świetne rozwiązanie jeżeli chcesz wysmuklić ciało, uzyskać większą jędrność, spalić boczki i wypracować wymarzoną figurę.

Rozpoczęcie przygody z treningiem na skakance.

Zacznijmy od najważniejszego. Wielu osobom wydaje się, iż skakanka to skakanka, każda jest dobra. Nic bardziej mylnego! Wybór odpowiedniego sprzętu do ćwiczeń to fundamentalna sprawa. Pod uwagę musimy wziąć wiele parametrów takich jak:
- wzrost i waga użytkownika
- ergonomia i wygoda uchwytów
- długość sznura
- materiał wykonania
- dodatkowe gadżety takie jak licznik LCD

Materiał wykonania

Jeżeli jesteś osobą początkującą to w zupełności wystarczy ci skakanka sznurkowa lub PCV. To idealne rozwiązanie, jeżeli przygoda ze skakanką to dla ciebie jedynie zabawa. Ten typ skakanki nie jest zbyt szybki ale przypadkowe uderzenie sznura w twoje nogi nie powinno być bolesne.

Skakanki rzemienne są dużo cięższe, przeznaczone dla osób bardziej zaawansowanych. Dzięki treningowi na tego typu skakance zbudujesz większą siłę barków i przedramion. Materiał wykonania sprawia, że są one dużo szybsze niż tradycyjne bawełniane czy sznurkowe skakanki.

Speed Rope, to modele dla wyczynowych sportowców. Stalowa linka sprawia, iż uderzenie w nogi może być bardzo bolesnym doświadczeniem, jednak trening z tego typu sprzętem sprawi że osiągniesz zupełnie inny pułap niż przy wykorzystaniu tradycyjnego sprzętu. Ekstremalnie wysoka szybkość stalowej linki sprawia, że Twój trening musi być bardzo intensywny.  

Regulacja długości

To podstawowa sprawa. Nie kupuj skakanki, której długości nie możesz regulować chyba, że wiesz, że nikt inny oprócz Ciebie nie będzie z niej korzystał

Ergonomia i wygoda uchwytów

Skakanka to sprzęt sportowy od którego łatwo się uzależnić, dlatego tak ważne jest, abyś wybrał skakankę przez którą nie będziesz odczuwać dyskomfortu podczas ćwiczeń. Zwróć szczególną uwagę na uchwyty. Zobacz czy są wyprofilowane i czy dobrze będą się układały w dłoni. Warto rozważyć skakanki z drewnianymi lub metalowymi rączkami - z naszego doświadczenia wynika, że to najwygodniejsze skakanki

Licznik LCD

Wiele skakanek posiada licznik skoków i kalorii. Nie jest to element obowiązkowy, jeżeli jednak chcesz sprawdzać swoje wyniki rozważ zakup skakanki z tym gadżetem.
 

Podsumowując: skakanka nie musi być droga, ale nie warto oszczędzać na jakości. Renomowani producenci tacy jak HMS czy Thorn+FIT gwarantują bardzo wysoki standard. Czy to znaczy, że inne skakanki są dużo gorsze? Niekoniecznie. Wśród innych producentów również możemy wypatrzeć prawdziwe perełki jeżeli chodzi o stosunek ceny do jakości.

Subiektywny test skakanek Fit and Strong.

Specjalnie dla Was, wybraliśmy klika różnych skakanek i przeprowadziliśmy małe porównanie, które prezentujemy poniżej. Od tych średnich, do najlepszych.

 

5. Skakanka Drewniana HMS SK01

Zalety:
- Drewniana rączka
- niska cena
- wysoka jakość wykonania
Wady:
- brak możliwości regulacji
- brak licznika


4. Skakanka z linką PCV marki HMS SK98

Zalety:
- regulacja długości
- niska cena
- wysoka jakość wykonania
Wady:
- plastikowa, nieprofilowana rączka
- brak licznika


3. Skakanka APT FT12

Zalety:
- regulacja długości
- niska cena
- regulowana rączka
- licznik LCD
Wady:
- plastikowa, nieprofilowana rączka
- średnia jakość wykonania


2. Skakanka Max Speed APT FT19A

Zalety:
- regulacja długości
- wysoka jakość wykonania
- linka stalowa
Wady:
- plastikowa, nieprofilowana rączka
- brak licznika


1. Skakanka Max Speed Rope HMS SK52

Zalety
:
- regulacja długości
- wysoka jakość wykonania
- stalowa linka
- profilowana stalowa rączka
Wady:
- brak licznika

 

Już niedługo zaproponujemy Państwu najlepsze ćwiczenia ze skakankami.